Uživatelské srovnání operačních systémů (nejen) Windows a Linux

Jednu dobu byly, na systémovém pevném disku tohoto PC, čtyři na sobě nezávislé operační systémy (dále OS): 2x Windows & 2x Linux

Microsoft Windows XP Home SP2,
Microsoft Windows Vista RC2,
Linux Ubuntu 6.06 LTS "Dapper Drake"
Linux Fedora Core 6 (předtím FC5)
Linux openSUSE 10.2 - včetně funkční 3D plochy;)

Z těchto systémů bych za nejpropracovanější OS z mého pohledu zřejmě označil právě openSUSE. Tento OS si mne mezi jinými výhodami získal právě funkčním XGL - 3D zobrazením a propracovaným chováním pracovní plochy integrovaným už do základní instalace. Pokud strohý text tohoto článku nedokáže někoho zprvu zaujmout, tak nejprve doporučuji shlédnout video.




Na této stránce najdete:
Windows XP a mé předchozí zkušenosti
Windows Vista
Linux Ubuntu a Fedora Core
Jak probíhala instalace?
Linux openSUSE 10.2 - včetně XGL!! (3D desktop) (video)

Windows XP a mé předchozí zkušenosti

Na Windows XP pracuji od jejich vydání. Štve mě, že pro normální práci je nutno je každý rok nutné je znovu přeinstalovat, protože evidentně nezvládají „samoúdržbu“ a po delší době se citelně zpomalí.

Před Windows XP jsem byl uživatelem celé vývojové řady už od Windows 3.11 (grafické nástavby oblíbeného DOS 6.20).
Mám také krátkou (dvouměsíční) zkušenost s Apple OS X na konci roku 2003. Ale mrzí mne, že špatnou souhrou dějin dnes nemohu pracovat na kvalitní evoluční špičce strojů Amiga, které bezproblémů zvládaly perfektní grafiku a také mi, mimo jiné na tehdejším směšně výkonném HW poprvé předvedly co je to opravdový multitasking, který ani za 20-let a ani na nesrovnatelném HW je dodnes nikdo nepřekonal.



Na této stránce najdete:
Windows XP a mé předchozí zkušenosti
Windows Vista
Linux Ubuntu a Fedora Core
Jak probíhala instalace?
Linux openSUSE 10.2 - včetně XGL!! (3D desktop)

Windows Vista

Na Windows Vista mi vadí nejen náročnost, ale hlavně (ne)stabilita toho „slavného“ grafického desingu i když jsem (právě kvůli nim a AERU) krátkodobě rozšířil RAM ve "velkém" PC na celý 1GB. Systém jsem při normální činnosti opravdu čistě v AERU neviděl a někdy se mi dokonce šipka ukazatele myši sama krátkodobě mění v (původní) WinXP šipku:) Dle několika recenzí je tato „grafická nestabilita“ v systému i v první placené verzi… I když je docela pravděpodobné, že bude vydávanými aktualizacemi a celými Service Packy odstraněna, tak se domnívám, že by měl být systém odladěný před prodejem a ne až dodatečně. (Ovšem bez „aktualizačního serveru“ by zřejmě stránka Microsoftu nebyla nejnavštěvovanější na světě, že ano..). Co bych pochválil, je znatelně rychlejší proces „nasdílení“ větších objemů dat, ale to proto, že v XP to skutečně trvá velmi dlouho a bylo co zlepšovat.

Dle nemálo odborníků jsou Windows Vista záměrně vadné.

V čem bych pro mne osobně viděl další nevýhodu, je energetická náročnost – Náročný grafický engine donutí spoustu lidí mít i pro obyčejné PC zbytečný výkon a tedy i potřebu silného zdroje atd.

I mimo ostatní hojně diskutované nevýhody co se týče bezpečnosti a sporných věcí týkající se zásahů do práv uživatele je možné, že se reklamou a "smluvním OEM předinstalováním na nové PC" Windows Vista prosadí jako tomu bylo u předchozích úspěšných verzí MS Windows.

Ovšem ta šílená cena však možná donutí uvažovat lidi k tomu koupit si domů nebo do kanceláře za stejnou cenu celý počítač, který prostě funguje a to včetně pořádného balíku intuitivního placeného SW v ceně;)
Například v podobě MacMini od Apple.



Na této stránce najdete:
Windows XP a mé předchozí zkušenosti
Windows Vista
Linux Ubuntu a Fedora Core
Jak probíhala instalace?
Linux openSUSE 10.2 - včetně XGL!! (3D desktop)

Linux Ubuntu a Fedora Core

Co se týče Linuxu, tak budu hovořit také z mé vlastní zkušenosti se dvěmi samostatnými Linux distribucemi:
V mém případě Linux Ubuntu 6.06 LTS "Dapper Drake" a Linux Fedora Core 6

Nutno podotkout, že jsem se systému nevěnoval nikdy více než pár hodin a neměl jsem problém s nalezením odpoveďi na jakoukoliv otázku, kterou jsem se alespoň chvíli snažil hledat a při řešení mého konkrétního problému při instalaci 4 operačních systémů na jeden počítač mi byla hledaná odpověď na fóru Ubuntu sdělena velice rychle. Skutečně to tam žije:)

Ale zpátky k samotným Operačním systémům Linux:

V mém případě více různých systémů mne potěšilo, že různé odlišné OS Linux umí používat stejný SWAP oddíl jednoho disku:) Samotná grafická instalace je naprosto bezproblémová a řekl bych, že u Linuxů je na srovnatelné úrovni s nejnovějším výdobytkem od Microsoftu. Po grafické stránce samotného grafického rozhraní již nainstalovaného Linuxu si také nemohu stěžovat a navíc mám zde výběr několika zcela různých prostředí s možností doinstalovat další, ale například moje oblíbené GNOME obsahuje „v základu“ i Ubuntu i Fedora.

Stahování aktualizací probíhá naprosto intuitivně – systém sám hlídá potřebné aktualizace a uživatel jen potvrdí stáhnout a nainstalovat:)

Což však neplatí u všech programů. Většina se naopak dodává bez instalátoru a tak se mi dodnes nepodařilo nainstalovat AdobeFlashPlayer, respektive po krátké práci v pro mne nesympatické příkazové řádce připomínající stařičký DOS (ovšem s většinou jiných příkazů), se mi to dle potvrzení počítače podařilo, ale dle Firefoxu nainstalovovány nejsou:(

Tento způsob instalace se mi skutečně nelíbí:(

Co však oba systémy nenašly, byly ostatní (datové) HDD naformátované jako NTFS.

Ubuntu NTFS umí v základu, u Fedory je potřeba je "doinstalovat".

Mám také problém s tím, že obnovovací frekvence je defaultně blikající - 60Hz a jednoduše jsem zatím nepřišel jak ji zvýšit (ve Win zvládne monitor i grafika bez problémů i 144Hz:).

Nutno dodat, že systém Linuxu je legálně zdarma a i přesto umí vše. (Mimo různých speciálních účetních programů nebo nejnovějších CAD programů a to jen proto, že pro něj nejsou napsány) :(
S trochou snahy pro konfiguraci si jej dovedu představit jako operační systém pro kancelářský počítač, počítač na internet i multimediální PC.

Operační systém Linux má navíc jednoznačně nejlepší podporu ze všech současných systémů a pomoc s nastavením čehokoliv je možné nalézt během velice krátké doby. A i u nestandardních věcí během několika pár hodin po položení dotazu na fórum.

Jako důkaz mohu dodat třeba příklad, jak se mému bratrovi naučenému a odrostlému na Windows podařilo druhý den po úplně prvním seznámení s OS Linux Fedora Core 5 nakonfigurovat a uvést do plné funkčnosti nestandardní "lahůdku" v podobě CDMA modemu Eurotel přes USB a tím zprovoznění tohoto pomalého připojení k Internetu..



Na této stránce najdete:
Windows XP a mé předchozí zkušenosti
Windows Vista
Linux Ubuntu a Fedora Core
Jak probíhala instalace?
Linux openSUSE 10.2 - včetně XGL!! (3D desktop)

Jak probíhala instalace?

Nutno podotknout, že takovouto "hromadnou" instalaci komplikovaly hlavně Windows svým tvrdohlavým přepisováním zavaděče nehledě na ostatní nainstalované OS a proto jsem po předchozích zkušenostech nejprve nainstaloval Windows XP. Ty však nerozdělily HDD na 4 čtvrtiny, ale na 2 nesouměrné primární části - 25% pro sebe a na zbylých 75% 3 logické disky, což mi zkomplikovalo instalaci Windows Vista. Hned následně jsem totiž chtěl nainstalovat Visty. To se mi sice podařilo včetně všech ovladačů atp., ale díky tomu, že se nalézaly na logickém a nikoliv na primárním oddílu (což se nikde během instalace ani konfigurace nijak neprojevilo!!) šly spustit pouze pomocí bootovacího DVD. Tudíž jsem musel provést přerozdělení oněch 75% znovu v Linuxu (Fedora Core) a vyhradit jeden primární oddíl pro MS Windows Vista. Při jejichž následné instalaci došlo k přepsání zavaděče a jako "protislužbu" za použitelné přerozdělení disku, Windows vista nainstalovaný Linux ignorovaly a do nového zavaděče zařadily pouze sebe a Windows XP. Což se však napravilo nainstalováním dalšího OS Linux - Ubuntu 6.06 LTS, který sám našel všechny nainstalované systémy. I když osobně bych preferoval možnost už při instalaci jednoduše nastavit výchozí (implicitní) systém, který se má pustit startu počítače..

Pro úplnost dodávám, že před istalací jsem fyzicky odpojil všechny datové HDD a to ani ne tak kvůli prevenci ztráty dat, jako spíš kvůli tomu, že jak obě Windows tak i Linuxy preferovaly instalování zavaděče na IDE (PATA) a vždycky ignorovaly systémový SATA disk (i když jeho přenastavení instalace Fedory umožňovala). To je ale zřejmě historický zlozvyk (něco jako používání 3,5" FDD:)).



Na této stránce najdete:
Windows XP a mé předchozí zkušenosti
Windows Vista
Linux Ubuntu a Fedora Core
Jak probíhala instalace?
Linux openSUSE 10.2 - včetně XGL!! (3D desktop)

Linux openSUSE 10.2

Nejlepší instalace mne však čekala asi po měsíci, kdy jsem se rozhodl zkusit další distribuci. Vzhledem k věškerým obsazeným oddílům jsem se rozhodl (dočasně) vzdát se OS Fedora Core 6.
Další v řadě byla openSUSE 10.2 - Stabilní verze ke stažení

Po vypálení obrazu na DVD a spuštění instalace bylo nutno změnit minimum věcí - a to rozdělení disku (Protože defaultně SUSE plánoval "vyhladit" veškerou Linux konkurenci:) S čímž se v šak dalo počítat, protože jejich souborový systém tento OS znal.) A také nastavení zavaděče, které nepočítalo s -recovery mode- Ubuntu. I když umožňoval jednoduchou volbu "přidat nové do existujícího zavaděče", tak ji při jejím navolení se změnami i bez nich vždycky ignoroval, takže jsem musel přepsat chtěné, ale chybějící položky ručně do defaultního nastavení, ve kterém se změny ukládaly. To byl však jediný problém. Samotná instalace mi připadala nejrychlejší ze všech předchozích OS i když jde o můj subjektivní dojem, který jsem pomocí stopek neměřil.

Po nainstalování se mi systém ihned zalíbil a ze všech mnou "testovaných" bych právě openSUSE zvolil, pokud bych měl přejít na jedinou alternativu k Windows. Jelikož je ovládání i nastavování z mého pohledu letitého uživatele MS Windows neintuitivnější.

Z hlediska uživatele internetu vidím rozdíl v tom, že už základní instalace obsahuje Firefox verzi 2.0 včetně podpory flashových animací, které byly do Ubuntu i Fedory nutné doinstalovat.

Největší problém, který jsem považoval za nutné vyřešit, bylo nainstalování správných ovladačů grafické karty, jelikož CRT blikající 60Hz považuji za zdraví škodlivou a navíc zobrazení bylo pomalé i u webu. Během hodinky jsem měl nainstalovaný správný ovladač. Oproti OS Fedora i Ubuntu má SUSE jednoznačně navrh v ovladačích a z mého pohledu i v jejich instalaci.

Při pozdější instalaci na notebook jsem měl kvůli grafice ATI o něco větší problémy oproti bezproblémové instalaci grafiky nVidia. (ATI zjevně není příliš vstřícná v podpodře ovladačů pro nekomerční Linux, což podle mého, do budoucna není příliš rozumné... Sám si už příště ATI pořizovat nebudu:P).

Po nainstalování ovladače se mi nejenom sama zvýšila obnovovací frekvence na únosnou úrověň (85Hz), ale také mám nyní možnost jednoduše povolit a plně využívat vymoženost, podle mého názoru naprosto přelomovou - XGL rozhraní, které zjevně na od prvního pohledu překonává i opěvované a známé rozhraní Aero, které je integrované do dražších verzí Windows vista a to nejenom po vzhledové, ale hlavně funkční stránce a to vše s mnohem nižšími nároky na HW!

Na závěr zveřejnuji 2 pěkné videa ukazující možnosti grafické rozhraní XGL Linuxu (openSUSE 10.2). Předem se všem omlouvám za nevalnou kvalitu nahrávání i projekce a doporučuji každému si toto 3D rozhraní vyzkoušet, protože je to nesrovnatelně lepší, než na to jen koukat.




Krom toho, jak jsem již výše zmínil, je to legálně úplně zadarmo;)

btw: Také si můžete zdarma vyzkoušet nové Windows RG Edition;)

JIP

[VÍTEJTE ZDE]

[Cestování]

[Hračky]

[Odkazy]

[Návštěvní kniha]


HRAČKY

[Můj iPod]

[Moje Casio]

[Můj notebook]

[Moje PC]


PC MENU

[Mé PC na PRETAKTOVANI.CZ]

[4 OS na jednom PC]

Ikona

Ikona webu

Credits

Mapa webu

JIP © 2012