iPod Video 30GB (V.Generace)

iPod V.generace + příslušenství Tady si můžete prohlédnout můj Video iPod, který byl v provozu od 4.února 2006 a je stále plně funkční. Nicméně dnes již používám spíše jeho pozdější nástupce - Nano a Shuffle (obojí pokročilých generací).

Taktéž zde najdete jeden program pro konverzi videa pro iPod a popisuji zde vlastní zkušenosti s rozsáhlým nadstandardním příslušenstvím.

iPod Video neumí přehrávat jiné video než MP4.
Program na převod (konverzi) filmů z různých počítačových formátů však není součástí instalačního CD.

Myslím, že si většina lidí koupí přehrávač videa na to, aby mohli přehrávat video, které už v počítači mají.. (třeba z videokamery, že ano).

Zde proto trocha freeware pro video iPod - ten vše potřebné dokáže.

Pokud by jste nevěděli jak Vaše video v iPodu rozdělit přehledně do "složek", tak jej musíte umístit mezi Hudební Videa - tyto videa iPod sám rozděluje automaticky do podsložek podle metatagu "Artist".

Sepsal jsem pro Vás podrobný textový návod Jak nastavit video pro umístění v iPodu do sekce "Hudební videa" (Music Videos).


iPod V.generace + příslušenství Příslušenství, které by, podle mého názoru, u této hračky mělo být v základu:

Vzhledem k tomu, že se nová generace iPodu vyrábí z materiálů náchylných k poškrábání, byla první věc, kterou jsem si k novému iPodu pořídil, sada ochranných fólií, které tomuto jevu mají zabránit.

Za pomocí AV kabelu je možné iPod Video propojit například s TV a používat ho jako video přehrávač.

Camera Connector umožňuje používat iPod Video jako přenosný HDD a přímo do něj stahovat fotografie z digitálního fotoaparátu.

iPod V.generace + příslušenství Neoprénové obaly ochrání iPod při hrubších transportech (například při přenášení v batohu) ap.

V kategorii obalů Apple nabízí 6 různobarevných iPod Socks v jednom balíčku. Které však patří spíše mezi módní příslušenství, než mezi plnohodnotné ochranné obaly.

Originální síťová nabíječka, kterou můj iPodek "zdědil" po svém starším bratrovi, který většinou stejně sídlí v autě, kde ho napájí PowerPod (12V autoadaptér).


Ochranné fólie ScratchStopper (Artwizz)

Fólie byly aplikovány 4.února 2006 v čistých prostorech s koncentrací částic do 100/metr krychlový.

Fólie jsem si raději pořídil - na konci této stránky se můžete sami přesvědčit jak vypadá můj rok starý iPod předchozí generace, které se ještě vyráběly z odolnějšího (tvrdšího) materiálu.

iPod V.generation - back side iPod V.generation - front side

První scan iPodu byl proveden v normálním prostředím, pár hodin po aplikací ochranných fólií. Na povrchu jsou ještě vidět nepatrné vzduchové bublinky, které se postupně samy ztrácejí.

iPod V.generation - back side iPod V.generation - front side
Druhý scan byl proveden o 8. března 2006 - Po více než měsíci pravidelného provozu.

Na místech, kde zůstaly mikročástečky prachu, bublinky vzduchu zůstaly.

Na zadní kovové straně je vidět několik menších škrábanců.

Sklo scanneru bylo "v rámci možností" maximálně očistěno, ale i tak jsou na něm patrné prachové částice..

Po devíti měsících musím uznat, že fólie ScratchStopper od Artwizz skutečně ochránily iPod před škrábanci, ale jakmile budu chtít, aby iPod vypadal jako nový, tak je bude nutné vyměnit.
Naštěstí sada od Artwizz obsahuje více kusů fólií. Nedávno si ji kupovali známí a obsahovala dvě kompletní sady na dva iPody, ale starší sady (i ta má) se prodávaly po třech za stejnou cenu!!

Závěrem k fóliím: Mám s nimi dobrou zkušenost. Při správné aplikaci prakticky nejdou vidět a minimalizuje nejenom škrábance, ale také otisky prstů. Určitě bych iPod nenechával bez jakékoliv ochrany!

Sada Artwizz nechrání boky iPodu i když ty se prakticky neškrábou, ale objevila se také další alternativa od jiného výrobce, která chrání povrch iPodu ze všech stran a vypadá ještě odolněji. Podle slov výrobce by měla vydržet bez škrábanců po celou dobu životnosti iPodu, ale nemohu to vlastními zkušenostmi potvrdit ani vyvrátit.
Její test výdrže si můžete shlédnout na zajímavé video ukázce:

invisibleSHIELD for iPod (Protective Solutions)

Pokud s máte s tímto nebo s jiným typem fólií pro iPod vlastní zkušenosti, tak mi prosím napište.

Neoprénový obal SportsuitSleeve (Marware)

iPod V.generace a neoprénový obal Sportsuit Sleeve od firmy Marware iPod V.generace a neoprénový obal Sportsuit Sleeve od firmy Marware Tento typ obalu jsem si zakoupil již na svůj předchozí iPod. Vzhledem ke stejným rozměrům je využitelný pro všechny standardní iPody, přestože je inzerován jako obal pro III. A IV. generaci.


Svůj první jsem po týdnu přestal využívat pro iPod, ale sloužil mi jako ideální obal na fotoaparát Casio Exilim EX-S100.

Ovšem vzhledem k tomu, že tento obal má pouze klip sezhora na pásek, tak jsem jej i s foťákem po čtyřech měsících ztratil při projížďce na motorce;(( Nikdy před tím mi však z opasku nespadl.

Tento druhý už opět využívám pro svůj fotoaparát Casio Exilim EX-S600.

iPod V.generace a neoprénový obal Sportsuit Sleeve od firmy Marware Pro iPod Video jsem si zakoupil nový - originál Marware Sport Suit Sleeve for iPod 5G.
Byl sice o cca 100Kč levnější, ale zdaleka nechrání v něm uschovanou elektroniku na takové úrovni jako jeho výše zmíněný předchůdce - není vyztužený z obou stran plastem a okraje nemá z gumy - jde spíše o takovou látkovou "kapsičku" s mnohem menší ochranou, ba naopak s tendencí poškodit iPod!!!

iPod v něm možná vypadá o něco lépe a když mi poprvé v životě spadnul na zem, byl shodou okolností právě v něm a přežil to bez újmy, ale bohužel mi můj iPod tento obal přímo poškodil vytlačením viditelného dolíčku klipem na opasek do lesklé strany po pár kilometrech běhu s iPodem u pasu v tomto obale za 800korun...

Zadní strana přehrávače iPod poškozená obalem Marware Sport Suit Sleeve for iPod 5G Zadní strana přehrávače iPod poškozená obalem Marware Sport Suit Sleeve for iPod 5G

Pokud hledáte dobrý obal na iPod, tak určitě nekupujte tento!

iPod Socks (Apple)

iPod socks iPod Socks nabízí možnost brát si na iPod například každý den jinou ponožku, nebo volit takovou, aby se hodila k oblečení =D

Také nabízí určitou ochranu před oděrkami, ale záměrně nepíšu, že nabízí základní ochranu. Rozhodně se totiž nedá považovat za obal, který zvládne iPod ochránit před neopatrným zacházením.
Je to v podstatě obal na stejné (ne-li horší) úrovni, než je "základní obal", který naleznete u nového iPodu Video (S tím rozdílem, že přes iPod Sock nefunguje clickwheel ovládání-rotace).

Na fotkách v ponožce vypadá iPod krásně, to je fakt:) iPod Sock - ORANGE iPod Sock - PINK iPod Sock - LIGHT BLUE iPod Sock - DARK BLUE iPod Sock - GREY iPod Sock - GREENVzhledem k přemrštěné evropské ceně celé sady 6-ti iPod Socks se na místních fórech objevil nápad, domluvit se a koupit ponožky skupinou šesti lidí a poté se o ně rozdělit. Pokud si však takto celou sadu rozdělíte a Vám zbyde jen jedna, tak celá myšlenka Apple postrádá smysl a vy budete mít jen kousek - malou část celé sady se všemi aspekty, které jsem už zmínil výše, mimo možnosti výběru!

Závěrem tedy všem zájemcům opravdu doporučuji koupit celou sadu!
Na eBay jsou k dostání za třetinu evropské ceny (včetně poštovného).

AV kabel (Artwizz)

AV kabel od firmy Artwizz Pro iPod Video lze použít jakýkoliv stereo AV kabel dodávaný například k videokameře ovšem s tím, že obrazový signál jde pak přes červený konektor cinch a proto je nutné jej zapojit na příslušný konektor na TV (většinou bývá žlutý).

Kabel od Artwizz je určen přímo pro iPod (nejen designem a bílým barevným provedením:), výstupní konektory jsou samozřejmě správně barevně označeny (pro zapojení do iPodu. Pokud jej budete chtít použít pro videokameru, budete zřejmě muset konce zase přehodit;).

Při poloviční ceně, oproti originálu přímo od Apple, je kabel Artwizz dodávaný včetně euroSCART konektoru. Který je však opravdu zbytečně veliký a naprosto ohavný:( Nicméně je funkční a je dobré jej mít:)

Při zapojení na TV, zvláště na větší úhlopříčky, musíte počítat s o dost nižší kvalitou než u DVD. Záleží na kvalitě videa, které do iPodu nahrajete, ale nepočítejte s lepší kvalitou než u klasického VHS.

Na druhou stranu, pokud jste zvyklí u PC sledovat komprimované filmy z internetu, nebo by jste se jen rádi přátelům pochlubili nahrávkami videa z digitálního fotoaparátu, tak budete rádi, že si můžete až 30GB (60GB,80GB...) Vašeho oblíbeného videa pustit kdekoliv, kde je k dispozici TV s AV nebo euroSCART vstupem:)

Stejně tak můžete formou slideshow na TV prohlížet i fotografie.
Jelikož je iPod primárně hudební přehrávač, tak samozřejmě včetně možnosti libovolného hudebního doprovodu.
Osobně mi při prohlížení fotografií u iPodu nejvíc chybí možnost zvětšit detaily fotografie (zoom). Snad v nějakém z dalších update...

Camera Connector (Apple)

iPod V.generace a Apple Camera Connector Tuto redukci nelze koupit u jiného výrobce, než je Apple.

S její pomocí lze jednoduše importovat obrazový materiál (fotografie a video) z digitálního fotoaparátu, přímo na pevný disk iPodu.

Což může být užitečné například na dovolené, pokud nedisponujete dostatečně velikou paměťovou kartou ve fotoaparátu a nechce se Vám s sebou tahat veliký počítač, tak můžete využít iPod:)

iPod dokáže fotografie i zobrazit, ale neumí z nich již sám udělat ozvučenou slideshow bez připojení k počítači.
Pokud chcete slideshow, tak je iPod nutné připojit k počítači, zkopírovat fotografie do počítače a vložit je znovu do iPodu přes iTunes.
Jelikož iPod neumí přehrát s jiný formát videa, než je MP4, tak si neporadí ani s importovaným AVI videem z fotoaparátu. Respektive neumí to záměrně pouze originál firmware od Apple. Pod "alternativním firmware" iPod Linuxem nebo RockBoxem lze přehrávat všechny běžné formáty videa.

Můj Camera Connector jsem prodal

Já jsem svůj Apple Camera Connector po prvním vyzkoušení na festivalu Hrachovka 2006 již prakticky nevyužil z několika důvodů:
Nejzásadnější byl asi fakt, že mám jen 30GB verzi iPodu, kterou mám kapacitně prakticky pořád zcela obsazenou. Také jsem si ke své původní 1GB kartě přikoupil druhou 2GB SD kartu. Teď u svého 6Mpix Casia kapacitně nemám problém ani při delším natáčení videa. Navíc výměna karet je logicky mnohem rychlejší a spolehlivější než synchronizace a následné kopírování přes kabel.
Podle mého má Camera Connector smysl pokud někdo plánuje často kopírovat velké objemy dat a má dost místa v iPodu.

iPod je pěkná věcička, ale pořád je co zlepšovat

Mimo výše zmíněné bych ještě k iPodu rád dodal:
Štve mě jak dlouho nabíhá video.. Když si pouštím videoklipy, tak několikasekundové pauzy mezi jednotlivými songy, nejsou to pravé ořechové. Ještě více mě však štve u videa krátká výdrž baterky!

Nevím, proč se tyhle věci neberou v recenzích na iPod tolik v potaz.
Pak to vypadá jako by je psali týpci, kteří iPod vidí poprvé a tak je fascinuje...samozřejmě.
iPod je SUPR krásná hračka, ale stále má i své nedostatky a zatím rozhodně nevidím důvod proč ji jen vychvalovat.iPod 20GB (IV.Generace)

iPod IV.generation - back side iPod IV.generation - front side
Pro úplnost dodávám scan iPodu IV. generace, který je v provozu od 1. listopadu 2004.
Je zcela bez ochranných fólií (nevyráběly se) a pamatuji se, že zvláště na zadní lesklé straně byl vidět každý otisk prsku.

Modul iTrip - ten váleček na horní straně slouží k vysílání VKV signálu - Cokoliv (zpravidla hudbu) z iPodu je díky tomu možné reprodukovat na jakémkoliv rádiu v blízkém okolí - Třeba v autorádiu;)
Poznámka: iTrip ze IV. není s V. generací kompatibilní!

iPod a Linux

Jste zvídaví a chtěli by jste na iPodu vyzkoušet něco víc?

Chcete poznat další možnosti Vašeho přehrávače? Víte, že jde v podstatě o poměrně výkonný počítač se spoustou možností?

Nainstalujte si na iPod Linux! ;)

Na začátek článku >>>[VÍTEJTE ZDE]

[Cestování]

[Hračky]

[Odkazy]

[Návštěvní kniha]


HRAČKY

[Můj iPod]

[Moje Casio]

[Můj notebook]

[Moje PC]


iPOD MENU

[iPodpedia]

[Freeware
pro video iPod
]

[Návod-nastavení videoklipů]

[Léčíme nemocný iPod]

[Užitečný freeware]

[CZ manuál pro iPod Video]

Ikona

Ikona webu

Credits

Mapa webu

JIP © 2012