Má zkušenost s pojišťovnou právní ochrany D.A.S.

Vzhledem k tomu, že občas zase stále častěji narážím na kusovité informace o prospěšnosti této organizace, rozhodl jsem se zveřejnit dvě osobní zkušenosti s nimi. Předem musím upozornit, že má zkušenost se dost liší od virtuální reality vytvořenou profesionálním PR týmem pro společnost D.A.S.(dále jen DAS) Obě věci se staly před více než třemi lety a tak některé detaily nebudou přesné a vůbec celý článek je můj subjektivní pocit z této organizace, která mi kromě těchto dvou zveřejněných kauz způsobila mnohem více škody než užitku a myslím, že by bylo vůbec nejlepší, kdyby neexistovala.

Nehledě na to kolik škody mi DAS způsobila, musím pochválit know-how a celou strategii společnosti, která se praxi rovná pověstnému prodeji ledničky eskymákovi. Už brilantní nápad vytvořit jakousi umělou hodnotu samolepek s logem společnosti DAS, díky "zaručeně pravdivým" příběhům, o tom, jak se příslušníci Policie (kteří už vědí) chovají férověji, k řidičům aut takto označeným. Nebo dokonce mají pocit jakéhosi strachu z virtuálních zástupů právníků, který stojí za nalepeným logem;) Zkrátka skvělé! Pojištěnci tím zdarma a rádi propagují firmu DAS (i když férovost jednotlivců policejních složek zajisté nemá k písmenům DAS žádný vztah).

V tomto článku se s Vámi tedy rád podělil s mou praktickou zkušenost s tzv. pojišťovnou právní ochrany DAS.
Do pojištění DAS mne navedl kamarád z práce a byl jsem jejich pojištěncem okolo pěti let. Po většinu té doby jsem jen platil pojistné a žil jsem s falešným pocitem jistoty, že v případě právních problémů najdu v této nadstandardní službě oporu. Nejsem konfliktní typ, ale přesto jsem dříve i v méně standardních situacích při jednání s úřady i pojišťovnami vždycky vycházel dobře.

Kauza číslo jedna - Viník dostane peníze

Jednou v srpnové odpoledne jsem však na při návratu z Čech, s přáteli v autě, narazil na problém, který se může stát komukoliv a věřím že velký podíl na jeho špatném výsledku bylo právě placené pojištění DAS.
Takže takhle si jedu po místní komunikaci v rámci obce. Vzhledem k tomu, že šlo o "zatáčkovitou" oblast, má rychlost se pohybovala lehce přes 35km/h, v prudší pravotočivé zatáčce jsem (objevil) asi krokem v protisměru jedoucí Audi 100 s řidičem a většinou posádky koukajícími se někam do strany. Někdo z posádky zřejmě řidiče na nastalou situaci upozornil. Ten pak v panice, pokoušející se své pomalu jedoucí vozidlo vrátit na svou stranu, "přehradil" prakticky celou cestu, čímž mi zcela jej objet. Brzdění mého "korábu" (tehdy Peugeot 605 bez ABS) trvalo o metr dál než mělo a výsledek byl "drobný ťukanec". Nikdo z nás nechtěl být viník, přijeli PČR, nakreslili nákres a věc byla postoupena do správního řízení. Na radu DAS jsem celou věc předběžně nahlásil své pojišťovně (toho času ČPP). A přidělili mi právníka (pro účely tohoto textu mu můžeme říkat třeba nějaký pan Holub z Nového Jičína).
Proběhla rekonstrukce. Mimochodem jak jsem psal - nehoda byla v srpnu a rekonstrukce v listopadu, když napadl sníh. Na zimní rekonstrukci letní nehody pan právník přijel o hodinu později (i když je to na místo z Nového Jičína 20 km - podle mapy.cz 19 minut). Po příjezdu jen konstatoval, že je to moc hezké místo, že je vůbec moc hezky (bylo slunečno). Pak si přečetl a podepsal se pod protokol. No vlastně to bylo první znamení. Pan právník vypadal, že to čte, ale na základě následujícího vývoje jsem došel k závěru, že šlo spíše o formalitu a naúčtování pracovní cesty "na místo činu" a podepsání docházky pro vyúčtování pojišťovně).
Někdy v mezičase mi přišel dopis z pojišťovny viníka - ČSOB, že neměl zaplacené povinné ručení (jak překvapivé) a celou věc předává komoře pojišťoven, ta to pak předal k vyřešení Allianz.
Správní úřad dospěl k rozsudku, před jehož vyslovením oslovili mého zástupce s možností pročíst znalecký posudek a podklady vyslovit připomínky. Pan Holub bohužel tento dopis úplně ignoroval, podklady jej zřejmě nezajímaly a navíc "zapomenul" alespoň dát vědět mi.
Rozsudek zněl pro mě velice překvapivě. Pan Viník byl na základě rekonstrukce na sněhu a dalších pochybných pochodů (nejrealističtější varianta) své známé z úřadu najednou poškozený!
V odpověď na můj rozhořčený dopis do DAS, jsem dostal jiného právníka ze Zlína, který s mou spoluúčastí provedl na poslední chvíli odvolání a odvolací orgán nalezl asi 7 vážných pochybení a nějaké ty nelogičnosti a předal to zpátky tam kde to bylo - Známé pana Viníka. Ta to zřejmě šoupla do šuplíku a do zbytku roční lhůty se už neozvala. Chudák. Měla toho tolik, že se k tomu nějak během dalších 3 měsíců vůbec nedostala. Pak mě jen poslala informaci o roční promlčení lhůtě ale rok a dost. Viník ani poškozený tedy právoplatně neexistuje.

Pan právník řekl, že jedině soud a tak jsem se radoval že mám DASku, ale ta se soudit nechtěla, byla by to nová kauza a náklady by se nevrátily a tak něco. Varianta soudit se s DASkou o to, že mě nezastupuje by byla sice velice vtipná, ale tehdy jsem dojížděl za prací do zahraničí a jeden týden za dva měsíce doma jsem skutečně chtěl věnovat něčemu jinému.
Jako třešnička na dortu bylo po jistém čase mé pátrání proč se mi zvedla platba povinné ručení u ČPP...
Telefonicky jsem zjistil, že má pojišťovna ČPP vyplatila plnění panu Viníkovi za to, že mi způsobil škodu i bez právoplatného rozhodnutí (podle všeho jí stačilo to neprávoplatné). Allianz do stejného řešení rozhodně jít nechtěla - Viník nebyl pojištěný a museli by to z něj vymáhat. Navýšit pojistné někomu nepojištěnému nejde a tak to pro ně skončilo.
DASku to nezajímá. I když se to vztahovalo k řešené kauze, tak to bylo mezi pojišťovnou a do toho se jim nechtělo. Mé pojištění se na to zkrátka nevztahovalo (Takže sorry).

Kauza číslo dvě - Nemá to cenu

. Druhý případ nastal, když se u DAS "spletli" na lince podpory a pak i v následné emailové radě ohledně pokuty v Irsku. Rada zněla jasně. Mám to zaplatit. Není vyhnutí i když důvod pokuty byl více než sporný. Já sám iniciativně přesto napsal odvolací dopis a hle ono to šlo :)
To mě definitivně přesvědčilo o tom, že každá koruna této organizaci se počítá mezi vyhozené a o výpovědi spolupráce s DAS jako jediným řešení. Bohužel to bylo v době, kdy jsem měl jen měsíc zaplaceno na další rok a oni přeplatky nevracejí (koukněte se nato - máte to ve smlouvě). Nicméně vyhozené peníze to byly i předtím. A s každou situací ve které se musím hájit před úřady si říkám, kolik jsem si zase ušetřil starostí, když nemám tohle pojištění. A už tři roky jsem neměl problém něco vyřešit na základě práva ke svému prospěchu.

Můj článek je možno brát jako protiváhu k jejich smyšleným PR článkům a jako varování, před touto organizací, která může za Vaše peníze zkomplikovat život i Vám.


JIP

Užitečné odkazy na zkušenosti jiných

**Fórum webtrh.cz**
D.A.S - pojištění pravní ochrany - vlákno na toto téma.

**Fórum Motorkáři.cz**
Máte někdo zkušenost s právní ochtranou DAS?


úplně nahoru na tuto stránku >>>
[VÍTEJTE ZDE]

[Cestování]

[Hračky]

[Odkazy]

[Návštěvní kniha]


Jen tak...

Únor 2007

Únor 2010

Ikona

Ikona webu

Credits

Mapa webu

JIP © 2012