JIP DOPORUČUJE PASIVNÍ DŮM:)

První kontakt

Už někdy na základní škole jsem se poprvé (v časopise ABC, myslím:)) dočetl o budově, která nejen v našich, ale i v nepříznivějších klimatických podmínkách nepotřebuje ani v zimě žádné vytápění.
Už tehdy mě ten článek zaujal natolik, že si jej pamatuji dodnes.

Dlouhou dobu následujících let poté jsem však na žádné další zdroje informací nenarazil a tak jsem tuto zajímavou myšlenku na dlouhou dobu někam založil a zčásti spíše pamatoval jen jako nějaký pokus.

Pasivní dům - funkční projekt!

Jednou mne při brouzdání na Internetu napadlo přesvědčit se zda šlo skutečně jen o nějaký experiment.

Byl jsem velice příjemně překvapen!:) Technologie domu, který pro příjemné klima nepotřebuje žádné výkonné centrální vytápění je opravdu zvládnutá a jmenuje se pasivní dům!

Další stupeň, s ještě dokonalejší izolací, je dům s nulovou spotřebou neboli quazi dům. Sice z mého současného pohledu, pro naše klima nepřináší žádné další zlepšení, ale existuje a myslím, že je možné, že v době rychle měnícího se klimatu ke slovu přijde i u nás... :/

Odkazy na stránky zabývající se problematikou pasivních domů:

Styl 16. 6. 2007 - 12:00 - ČT2 (Dokument o pasivních domech)

Centrum pasivního domu (občanské sdružení)

www.pasivni-domy.info (komerčně zaměřené stránky)

Vzpomínám si, jak spousta lidí z mého okolí zatracovala tepelné čerpadlo jako vyložený nesmysl, který nemůže fungovat. Ti samí lidé však dnes vážně o tepelném čerpadle reálně uvažují.

Někde jsem četl, že až 70% vyrobené energie se spotřebuje vytápěním nebo naopak ochlazováním pomocí klimatizace v létě. U starších staveb je vysoká spotřeba pochopitelná vzhledem k nízkým nákladům na energie v minulosti. Nepochopitelný je pro mě fakt, že někteří lidé ve stavebnictví stále prosazují zastaralé technologie v lepším případě prosazují tzv. Nízkoenergetický dům, který je však "na půl cesty" k pasivnímu domu a stále potřebuje zdroj a rozvod tepla.

Vlastní bydlení

O vlastním bydlení uvažuji dlouho. Vlastně můj původní důvod, proč jsem začal jezdit s kamionem bylo to, že jsem chtěl vlastní bydlení ze svých prostředků do dovršení svých 25 let. V USA to jde, proč by to nešlo uprostřed Evropy, říkal jsem si...

JIP

[VÍTEJTE ZDE]

[Cestování]

[Hračky]

[Odkazy]

[Návštěvní kniha]


Související

[Centrum pasivního domu]

[Pasivní-domy.info]

Ikona

Ikona webu

Credits

Mapa webu

JIP © 2012